NEBEZPEČNÉ KRYPTOSPORIDIE

Co jsou Kryptosporidie?

kryptosporidie jsou jedny z nejmenších jednobuněčných parazitů, kteří napadají trávící soustavu savců, a tedy samozřejmě i lidí. Způsobuje Kryptosporidiózu.

Boj s tímto parazitem je velice obtížný, naproti tomu jeho přenos ze zvířete nebo člověka na druhého je velmi jednoduchý. Tento prvok totiž produkuje oocysty, tedy velice odolné spóry, kterými se šíří. V současnosti známe 10 druhů bakterií rodu Cryptosporidium, každý z nich hostuje na jiném druhu zvířete.

Parazit se primárně šíří výkaly kontaminovanou vodou. Pokud se Kryptosporidie dostanou do zdroje pitné vody, může to mít fatální následky. V roce 1993 bylo ve státě Milwaukee ve Wisconsinu infikováno 400 000 lidí a z nich 60 na tuto nemoc zemřelo. Kryptosporidie jsou odolné vůči desinfekci chlorem.

 

Co Kryptosporidie způsobují u člověka?

Symptomy Kryptosporidiózy jsou primárně průjem, malátnost, mdloby a další příznaky způsobené dehydratací.  Vzhledem k tomu, že průjmy jsou způsobované mnoha dalšími onemocněními, k jasné identifikaci je třeba laboratorní vyšetření stolice. Pro jedince, kteří trpý nějakou poruchou imunitního systému nebo například virem HIV, může být napadení tímto parazitem smrtelné.

 

Jak filtr Water to Go pomáhá předejít napadení Kryptosporidiemi

Kryptosporidie mají oocysty, což je vývojové stadium některých parazitujících prvoků, 4 - 6 μm v průměru. Jako parazité napadají hostitelovu trávicí soustavu, je tedy třeba dbát na zvýšenou opatrnost ohledně čistoty vody.  Filtrační systém Water-to-Go obsahuje póry o velikosti méně než 0.7 μm a Kryptosporidie se tedy do přefiltrované vody nedostanou.