CESTOVÁNÍ

Ať jedete na dovolenou do Španělska, nebo na cestu kolem světa, Water-to-Go Vás ochrání, nehledě na to, kam Vás cesty zavedou:

OTAZKA

Je bezpečné používat lahev na dovolené?

OTAZKA

Ano. Lahev Water-to-Go filtruje více než 99,9 % bakterií, virů, choroboplodných zárodků a dalších kontaminantů. Zajistíme Vám čistou pitnou vodu kdekoliv na světě.

OTAZKA

Je bezpečné používat lahev pro filtraci kohoutkové vody v Indii nebo Pákistánu?

OTAZKA

Ano, lahev Water-to-Go Vám zajistí čistou vodu z kohoutku kdekoliv na světě. Dokonce ji můžete použít i na vodu z potoka nebo řeky.

OTAZKA

Je lahev řádně otestována?

OTAZKA

Lahev Water-to-Go byla testována akreditovanými laboratořemi dle nejvyšších mezinárodních standardů. Výsledky testů jsou k vidění ZDE.

OTAZKA

Vyfiltruje lahev Giardie, Cryptosporidie, nebo bakterie E. Coli?

OTAZKA

Ano, náš filtr odstraní více než 99,9 % těchto kontaminantů a více.

OTAZKA

Odstraní to z vody i viry?

OTAZKA

Ano, lahev Water-to-Go je jednou z mála filtračních lahví, které dokáží z vody odstranit více než 99,9 % virů přítomných ve vodě.

OTAZKA

Ušetří mi to peníze?

OTAZKA

Ano, používání lahve Water-to-Go znamená úsporu za nákup drahé balené vody. 1 litr vody z lahví Water-to-Go Vás vyjde na cca 50 haléřů.

OTAZKA

Je lahev lehká?

OTAZKA

Ano. 75cl lahev váží pouhých 138 g a 50cl váží jen 98 g. Už se nemusíte tahat s litry těžké vody, prostě si naberete vodu z dalšího zdroje na cestě. Pokud budete na poušti, doporučujeme vodu s sebou.

OTAZKA

Mohu pít vodu z potoka nebo řeky?

OTAZKA

Ano, Lahev může naplnit z jakéhokoliv zdroje sladké vody. Na slanou vodu filtr nefunguje.

Slávek Král v Africe
Cestovatel Slávek Král v Africe
V životě jsem se neočkoval, v životě nepoužíval filtry. Každý kontinent má ve vodě jiné bakterie, na které náš žaludek není zvyklý, a tím pádem přijde nevolnost tak, jako tak, je to jen otázka času. Tohle vše ovšem neplatí pro Afriku, z té mám respekt i já, takže před svou půlroční výpravou jsem se daleko více připravoval. Začal jsem hledat možnosti, jaké filtry a lahve by zajistily nejhladší průběh celého výletu. Právě během téhle rešerše jsem narazil na lahev Water to go. Hned na první pohled mě zaujalo několik výhod, oproti ostatním konkurenčním produktům: velikost, možnost přelévání přefiltrované vody do jiných nádob (hlavně při vaření to bylo užitečné), dlouhá životnost filtru – půl roku 2 filtry. S lahví Water to go mám i vtipné zážitky. První je z výpravy v Malawi. S jedním místním jsem tam procházel pralesy a vyšlapával kopec k městu Livingstonia a po cestě mi došla voda. Nabral jsem ji po cestě do lahve. Chlapík, co jsem s ním šel, hned začal křičet, že to nemám pít, že je to hrozně nebezpečné, že to nepijí ani místní, a že budu mít všelijaké problémy. Já mu však vysvětlil, že tahle lahev má filtr, který přefiltruje všechny bakterie, a zatímco na mě s otevřenou pusou nevěřícně koukal, jsem se na důkaz přímo před ním napil. A opravdu, nic se nestalo.  
Slávek Král
Cestovatelka Miastune
Jsem zpátky z Asie a posílám fotky z cestování. Lahev jsem zkoušela pokaždé, když se někde objevil potůček, jezero i rybník brčálník a ve zdraví jsem přežila. Děkuji mockrát za zkušenost, lahev s sebou budu brát i při dalších cestách.
Miastune
Mikroplasty ve vodě

O co jde??

Skutečnost, že zeměkoule není ani modrá, ani zelená, ale spíše plastová planeta, vidíme na každém kroku. Znečištění plasty v jakémkoliv měřítku je závažným problémem a nyní se zdá, že máme zaděláno na další takový problém a tím je znečištění pitné vody mikroplasty. Mikroplasty je označení používané pro kousíčky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů , které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu jako součást jejich znečištění.

Problém to je

Všichni odborníci přiznávají, že mikroplasty ve vodě, především v té mořské, jsou dosud nepříliš identifikovaný problém, o němž nikdo nedokáže říci, jak velký skutečně je s ohledem na vliv na lidské zdraví. Téma zaznělo i na loňském mezinárodním semináři o vodě v Drážďanech s tím, že ke stanovení množství mikroplastů ve vodě jsou nutné velmi složité technologie a jednotná metodika. Právě to je ale základní problém mediálně atraktivního, ale jinak obtížně dešifrovatelného výsledku výzkumu. Není totiž zřejmé, jakými technologiemi, jakou metodou a v jakých vodách byly vzorky analyzovány. Pokud přitom takové údaje k dispozici nejsou, může si svým způsobem kdokoli napsat cokoli, což se zřejmě v tomto případě stalo.

Mikroplasty v pitné vodě by signalizovala mikrobiální kontaminace

Jak přitom připomíná předsedkyně odborné komise laboratoří Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Radka Hušková, základní otázkou je již to, co se míní pojmem „mikroplasty“. „Udělat rozbory na celou skupinu látek je prakticky nemožné,“ zdůrazňuje Radka Hušková. Současné metody jsou ale podle ní schopné stanovit přítomnost jednotlivých prvků nebo sloučenin ve vodě včetně organických sloučenin, například etylénu. A to se také děje, přičemž minimálně v případě pitné vody nic nenasvědčuje tomu, že by mohla představovat rizika pro lidský organismus. Je tomu tak mimo jiné proto, že materiálem pro vodovodní potrubí, pokud je z plastů, je „vysoce polymerovaný zesíťovaný polymer“, lidově řečeno tvrzený plast, který se při kontaktu s vodou nerozpouští. Starší vodovodní potrubí pak z plastů není vůbec. Možnou přítomnost mikroplastů v pitné vodě by navíc podle Radky Huškové signalizovala také vyšší mikrobiální kontaminace. „Pro mnohé mikroorganismy jsou mikroplasty živinou, takže bychom to poznali například v mikrobiologických rozborech,“ říká odbornice. Mikrobiologické rozbory jsou přitom naopak standardní a zákonem danou povinností při analýzách pitné vody.

Senzace bez kontextu

Podstatně větším problémem než voda je tak, i podle Radky Huškové, riziko kontaminace lidského organismu mikroplasty z potravinového řetězce. Do plastů se dnes balí značná část potravin, přičemž v tomto případě jde o jiný druh polymerů, například v podobě všudypřítomných igelitových pytlíků, které jsou z jiného a méně kvalitního materiálu než zmiňované vodovodní potrubí. Z takových materiálů přitom mohou mikroplasty do potravin skutečně v určité míře pronikat, což již některé průzkumy potvrdily. Rozbory vody na mikroplasty se nicméně v ČR, ale ani nikde jinde, plošně neprovádějí. Metodiku ani potřebné technologie nemají ani laboratoře státních podniků Povodí, ani Českého hydrometeorologického ústavu, ani SOVAK, i když se přístroje ke stanovení rozborů vody stále zdokonalují. To přitom umožňuje stanovit doposud nestanovované látky v množství o několik řádů nižších, než bylo dosud běžné.
Odborníci zatím neví, odkud se mikroplasty ve vodě berou
„Přítomnost ‚nových‘ látek ve vodách se tak stává senzací bez kontextu toho, že se jedná o problematiku dlouhodobou a s probíhající či proběhlou identifikací případných zdravotních rizik expozice látek vůči lidskému zdraví. Zde je možno ubezpečit, že zmiňované možné efekty nejsou v současné době ani prokázané, ani relevantní a pitná voda je z toho důvodu naprosto bezpečná,“ uvádí ve svém oficiálním stanovisku k problému SOVAK, což je mimochodem identické stanovisko s vyjádřením celoevropského vodohospodářského sdružení EurEau. Jinými slovy, zmiňované výsledky prezentované Orb Media jsou více než zásadním rizikem spíše hurikánem Irma ve sklenici vody.

Bude z vody nejdražší potravina na Zemi?

Na závěr snad jen ještě poznámka – totiž, že naše planeta není v současné době ani náhodou krystalicky čistá, ať se to týká půdy, vzduchu, nebo vody. Naopak technologický pokrok je značný, takže svým způsobem není problém vyčistit vše od všeho, tedy i vodu. Pokud by se skutečně prokázala v budoucnosti rizika přítomnosti mikroplastů ve vodě a zároveň prosadily požadavky na úplnou absenci veškerých (nejen mikroplastů) látek přítomných ve vodě, stala by se voda patrně nejdražší „potravinou“ na Zemi, neboť by se její cena zvýšila oproti současnému stavu na mnohonásobek, a to nejen v řádu jednotek násobků.
Ať už je to jak chce, s naší filtrační technologií se těchto mikroplastů bát nemusíte, spolehlivě je totiž z Vaší pitné vody odfiltruje.
Vitalia.cz, wikipedia.org
Radim Sulánský na dovolené na Šumavě
Lahev jsem měl s sebou na dovolené na Šumavě. První obrázky jsou Lom Rábí, kde jsme se koupali a já jsem díky lahvi Water-to-Go mohl klidně vzít vodu z lomu ve chvíli, když nám došla čistá pitná voda. Vše ok.     Na druhé fotce jsem vzal vodu v lese z mokřiny, kterou jsem trochu upravil aby se dala nabrat voda. Vše také ok.   Na třetí fotce je možnost samofiltrování. Voda přidáním hadičky sama vytéká do připravené nádoby a není třeba lahev mačkat. Je to super!
Radim Sulánský
Na lovu ryb v Mongolsku
Nedávno jsem se vrátil z mojí první výpravy po Mongolsku, kde jsme byli s kamarádem lovit tajmeny. Při naší cestě jsme se pohybovali i několik dní mimo civilizaci a díky Vašim lahvím Water-to-Go jsme mohli pít vodu z řek, ve kterých jsme zároveň lovili tyto krásné ryby. Každopádně o starost míň a tím pádem více času a soustředění na rybařinu. Určitě můžu doporučit všem rybářům, ať už jsou kdekoliv.
Jiří Vejdělek
Lucka Radová a 5 holek v Tuktuku přes Jižní Ameriku
Filtrační lahve water to go rozhodně moc doporučuji! Během naší půlroční expedice skrz Jižní Ameriku jsem nepila z ničeho jiného (tedy kromě lahve červeného vína v Argentině:) Na cestách chcete být fit a díky filtračním lahvím jsme měly vždy přísun nezávadné vody. Vodu jsme braly ze špinavých kohoutků na kolumbijských záchodcích, z horských ekvádorských jezer, nabíraly u místňáků kdekoliv po cestě. Co mě hodně překvapilo, že voda chutná prostě jako voda, není cítit ani nechutná po filtru. Za nás 100% spokojenost!
Lucka Radová a 5 holek v Tuktuku přes Jižní Ameriku
Cesta po Japonsku
Zdravím Vás. Po tom, co jsem s Vaší lahví Water-to-Go procestoval půlku Japonska bez jakýchkoliv zdravotních potíží, rád bych tuto lahev doporučil všem cestovatelům a dobrodruhům. Můžu jednoznačně potvrdit, že za celou dobu cestování s touto lahví jsem netrpěl žízní, vodu jsem si nabíral prakticky kdekoliv a nezaznamenal jsem nejmenší zdravotní problém. Pokud pojedete někam do zahraničí na delší cestu, která nemusí být vždy spojená se zdrojem pitné vody, lahev Water-to-Go je pro Vás jasná volba. Ať se daří a mějte se fajn.
Jiří Lněnička
Mírové sbory UN při operaci TRENTON
Lahve Water-to-Go používá jednotka UN při operaci TRENTON v jižním Súdánu. Na fotce jsou dva UN inženýři, jeden z Velké Británie a druhý z Indie na Indické základně.
Mírové sbory UN

Více informací

PRO KAŽDÝ DEN

Více informací

OUTDOOR